„W tym roku pragniemy szczególnie skupić się na tematyce przygotowań do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r. Jest to propozycja Ojca Świętego Franciszka i prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów abp. Fernanda Filoniego, żeby październik następnego roku był przeżywany w duchu misyjnym we wszystkich wspólnotach kościelnych na świecie” – poinformował ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM, który przewodniczy zebraniu.

W pierwszym dniu odbędzie się prezentacja działalności i planów na przyszłość Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz jej agend: Dzieła Pomocy Ad gentes oraz MIVA Polska. Mszy Świętej wieczorem będzie przewodniczył bp Jerzy Mazur, przewodniczący KEP ds. Misji.

Drugi dzień zostanie poświęcony zaangażowaniu i pracy Papieskich Dzieł Misyjnych. Sekretarze krajowi poszczególnych czterech Dzieł przedstawią sprawozdania ze swej działalności oraz plany na rok 2019. Szczególnym tematem będzie 25-lecie działalności Wydawnictwa PDM Missio-Polonia.

„Na świętowanie tego jubileuszu Wydawnictwo otrzymało specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka. Zasłużone dla Wydawnictwa osoby otrzymają specjalną pamiątkę jubileuszową poświęconą przez papieża” – powiedział ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA.

Jak oznajmił dyr. Wydawnictwa Missio-Polonia Andrzej Lendzion:

„Działalność Wydawnictwo zmienia się w zależności od potrzeb odbiorców. Zmieniają się sposoby formacji i animacji. Dziś mniej się drukuje folderów, a bardziej wchodzi się w przestrzeń cyfrową poprzez wydawania e-booków, wykorzystywanie social mediów, takich jak Facebook, Twitter. Wydawnictwo idzie z duchem czasu”

Zebranie zakończy się Mszą Świętą dziękczynną za 25 lat działalności Wydawnictwa oraz za jego pracowników.

Spotkaniu towarzyszy wystawa o kardynale Adamie Kozłowieckim, wielkim misjonarzu w Zambii (Sala im. A. Kordeckiego na Jasnej Górze).