Konferencję otworzy o godz. 9.45 ks. prof. dr. hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.

O nowych obliczach Meksyku podczas pielgrzymek Jana Pawła II opowie dr. Alicja Fijałkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, a na temat tematyki nauczania Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Meksyku będzie mówił ks. prof. UKSW, dr. hab. Zdzisław Struzik.

“Oczekiwania i obawy związane z Konferencją CELAM w Puebla” – to temat wystąpienia ks. prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr. hab. Andrzeja Pietrzaka. Z kolei o Janie Pawle II wobec kultu Maryi z Guadalupe będzie mówił ks. prof. Uniwersytetu w Białymstoku dr. hab. Andrzej Proniewski.

“Meksykańscy święci – dar Jana Pawła II dla Kościoła meksykańskiego” – to temat referatu ks. dr. hab. Piotra Piaseckiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Natomiast o kontrowersjach związanych z beatyfikacją i kanonizacją Juana Diego opowie ks. dr. Jarosław Tomaszewski z Facultad Teologica del Uruguay w Montevideo.

Na zakończenie konferencji o znaczeniu spotkań Jana Pawła II z ludnością autochtoniczną Meksyku będzie mówił ks. dr. hab. Tomasz Szyszka, prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich.

Konferencja odbędzie się na UKSW przy ul. Dewajtis 5 w sali 223.

Meksyk był jednym z najczęściej odwiedzanych przez św. Jana Pawła II krajów. Do kraju tego udał się ze swoją pierwszą podróżą apostolską, która odbyła się w dniach 25 stycznia – 1 lutego 1979. Jej celem obok Meksyku była też Dominikana oraz inauguracja w Puebla (Meksyk) obrad III Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej na temat: “Ewangelizacja Ameryki Łacińskiej dzisiaj i w przyszłości”. W drodze powrotnej Jan Paweł II odwiedził na krótko Bahamy.

Później papież Polak odwiedzał Meksyk w latach: 1990, 1993, 1999 i 2002.

 

(eKAI.pl)