Ks. prof. Tomasz Szyszka SVD: rozszerzanie się chrześcijaństwa zawsze wiązało się z trudnymi wyzwaniami

tomasz szyszka svd

„Zmiany są nieuchronne. Ale zarazem są potrzebne i przydatne.  Niekiedy nas zaskakują, wybijają z rytmu. Ale to dzięki zmianom dokonuje się taki czy inny rozwój” – mówił podczas dzisiejszego wystąpienia na sympozjum naukowym ks. prof. Tomasz Szyszka SVD.

„Zmiana paradygmatu misyjności w nauczaniu Soboru Watykańskiego II i św. Pawła VI” to główny temat wystąpienia ks. prof. UKSW dr hab. Tomasza Szyszki SVD w trakcie trwającego sympozjum naukowego. Jest ono przeprowadzone w formule online, organizowane jest przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, katedrę Misjologii UKSW w Warszawie oraz Stowarzyszenie Misjologów Polskich.

„Czy jest to temat czysto teologiczny? Czy też łączy się z naszym życiem codziennym i naszym zaangażowaniem? Czy sobór watykański II w odniesieniu do działalności misyjnej to tylko drgania czy też wstrząs sejsmiczny?” – pytał na początku ks. prof. UKSW dr hab. Tomasz Szyszki SVD. Następnie duchowny zwrócił uwagę na wyzwania, jakie od dawna stoją przed misjonarzami:

„Przekraczając jakiekolwiek granice od zawsze, od samego początku misjonarze byli konfrontowani z innymi wzorcami kulturowymi, odmiennymi formami religijności i religii, w tym różnych ekspresji religijnych. Byli konfrontowani z oczekiwaniami, wymogami względem świata nadprzyrodzonego. Stąd też wraz z zakorzenieniem się chrześcijaństwa na kolejnych obszarach społeczno-kulturowych, chrześcijanie zawsze musieli doprecyzować swoją tożsamość odpowiadając sobie na dwa zasadnicze pytania: Jakie nowe elementy lokalnej kultury mogą być przyjemne? A jakie zdecydowanie powinny być odrzucone? Z tym problemem Kościół się nie tylko boryka, co stawia czoło od dwóch tysięcy lat” – mówił ks. prof. Tomasz Szyszka SVD.

Sympozjum potrwa trwało dni. Wśród prelegentów, przedstawiających nowe realia misyjne na wszystkich kontynentach znajdą się m.in. bp Jan Piotrowski, abp Tadeusz Wojda SAC, a także ks. prof. Tomasz Szyszka SVD, o. dr Ryszard Szmydki OMI, ks. dr Maciej Będziński, ks. prof. Wojciech Kluj OMI oraz ks. prof. Jarosław Różański OMI. W sympozjum będzie można uczestniczyć po zalogowaniu się. Transmisja będzie dostępna na platformie Zoom oraz na YouTube.

W sympozjum będzie można uczestniczyć po zalogowaniu się. Transmisja będzie dostępna na platformie Zoom oraz na YouTube. Na 24 godziny przed rozpoczęciem sympozjum będzie można pobrać link do logowania się na stronie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji: www.misje.pl.

Poniżej film z pierwszej części sympozjum (otwarcie oraz wystąpienia bp. Jana Piotrowskiego, abp. Tadeusza Wojdy, prof. Tomasza Szyszki, dr. Ryszarda Szmydkiego OMI):